Sunday, August 31, 2014

Nam Dok Anchan aka jus bunga telang

Hari ni jom kita try minuman nam dok anchan ni atau pun jus bunga telang....

Selalunya bunga ni dikeringkan (tak sempat kering betul dah guna) dan direndam dengan air panas untuk mengeluarkan warnanya. Kemudian c├ámpur dengan air gula pandan (gula dimasak dengan air dan daun pandan simpul) secukup rasa. Masukkan ketulan ais dan perahkan sedikit limau nipis. (Saya masukkan kordial limau kasturi homemade tu jer) Minuman yang mulanya berwarna biru akan berubah menjadi merah keunguan setelah dicampur perahan limau.......ajaibkan....heheheh. 

Nam Dok Anchan is Clitoria ternatea juice, also known as Butterfly Pea Flower Juice and is a popular refreshing Thai drink.

Nam Dok Anchan is prepared from dried butterfly pea flowers.

Botanical name: Clitoria ternatea
Family: Fabaceae
Common name: Butterfly Pea, Asian Pigeonwings, Blue Pea
Origin: tropical equatorial Asia
Malay name: bunga telang


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...